BURADASINIZ: Ana Sayfa » Sigorta Haberleri

Trafik Sigortasının Gelirleri Kaskoyu Solladı!

Tarih

6 Haziran 2013 Perşembe

Ekleyen

Sigortamani İçerik Ekibi

 • 2488 izlenme
   

  Trafik Sigortasının Gelirleri Kaskoyu Solladı!Türkiye'de faaliyet gösteren bir araştırma sitesinin analizine göre, sigorta sektöründe bir ilk gerçekleşti ve trafik sigortalarından yazılan toplam prim kaskoyu geçti.

  2013 yılının ilk çeyreğinde, sigorta sektörünün kaskoda elde ettiği prim 1 milyar 215 milyon TL olurken, bu rakam trafik sigortasında 1 milyar 227 milyon TL olarak gerçekleşti.
  İlk Kez Kaskoyu Geçti!
  Sektörde daha önce en çok prim üretilen sigorta türü kasko iken, zorunlu trafik sigortalarına yapılan zamların ardından sıralama değişti.
  2013 yılının ilk çeyreğinde, sigorta sektöründe trafik sigortalarından yazılan toplam prim ilk kez kaskoyu geçti.
  Türkiye Sigorta Birliği verileri üzerinden gerçekleştirilen analize göre, 2013 yılının ilk çeyreğinde, sigorta sektörü kaskodan 1 milyar 215 milyon TL, trafik sigortasından ise 1 milyar 227 milyon TL prim üretti. Bir önceki yılın aynı döneminde kaskodan yazılan prim 1 milyar 20 milyon TL, trafik sigortalarından yazılan prim ise 835 milyon TL idi.
  Bu değişimle birlikte daha önce toplam prim üretiminin yüzde 20'si kaskodan sağlanırken, 2013 yılının ilk çeyreğinde bu oran yüzde 18'e geriledi. Trafik sigortalarının toplam prim üretimine katkısı ise yüzde 16'dan yüzde 19'a yükselerek ilk kez kaskonun üzerinde çıktı.
  Yıllardır sektörün en çok prim ürettiği poliçelerin kasko olduğunu belirten Baş Analist Betül Sungurlu, "2012 yılından bu yana trafik sigortalarına uygulanan zamlar sonunda sektörde trafik sigortasının konumu da değişti. Artık en çok prim trafik sigortalarından üretiliyor. Elbette aracını sigorta ettirenler açısından da trafik sigortalarının fiyatı daha önemli hale geldi." dedi.
   
  Etiketler: sigorta, trafik, kasko