BURADASINIZ: Ana Sayfa » Sigorta Haberleri

Sigorta Primlerinde Son Aşama!

Tarih

22 Mayıs 2013 Çarşamba

Ekleyen

Sigortamani İçerik Ekibi

 • 2526 izlenme
   

  Sigorta Primlerinde Son Aşama!TBMM'de sözü alan Bakan Çelik Reyhanlı'da zarar görenlere müjdeli bir haber verdi.

  Bakan Çelik, "Varlık Barışı"nın TBMM'deki görüşmeleri üzerinde yaptığı konuşmada Reyhanlı'da meydana gelen olaydan zarar görenlerin sigorta primlerinin ertelemesine ilişkin çalışmaların son aşamaya geldiğini bildirdi.
  TBMM Genel Kurulu'nda, "Varlık Barışı"nın da içinde yer aldığı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sürüyor.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hükümet adına yaptığı konuşmada, Reyhanlı'da ölenlere Allah'tan rahmet, yararlananlara acil şifalar diledi.
  Reyhanlı ile ilgili yapılması gereken çalışmaların tamamlandığını belirten Çelik, Bakanlığı ile ilgili de primlerin ertelenmesi konusundaki çalışmaların son aşamaya geldiğini bildirdi.
  Çelik, 2007 yılında 44 milyar olan prim gelirlerinin, 2012 yılında 101 milyara ulaştığını bildiren Çelik, 2013'ün ilk üç ayı için bütçede öngörülen 26,4 milyar TL'lik prim gelirlerinin 28,3 milyar olarak gerçekleştiğini, bu değişimlerin son derece önemli olduğunu kaydetti.
  "Ne söz verdiysek onları yaptık"
  "Müjde diye açıklayıp yapmadığımız bir şeyi hatırlamıyoruz" diyen Çelik, "Ne söz verdiysek onları yaptık, yapıyoruz. Üzerinde çalıştığımız konuları da her defasında ifade ettik. Söz verip beklettiğimiz bir şey yok ama gündemimizde olan konular var. Bunları da bir gün buraya getiririz" diye konuştu.
  Taşeronlaşmayla ilgili çalışmayı tamamladıklarını ancak tarafların görüşlerinin netleşmediğini aktaran Çelik, tazminat ile ilgili konuyu çözmeleri gerektiğini, bu konuda hiçbir sendikanın teklif getirmediğini dile getirdi.
  Prim yapılandırılmasının gündemlerinde olmadığını bildiren Çelik, tasarıyla ilgili de bilgi verdi.
  Aslında bu yasa IMF'nin izdüşümüdür!
  Tasarının birinci bölümü üzerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, "40 gün 40 gece IMF borcundan kurtulduk diye törenler yapılıyor. Aslında bu yasa IMF'nin izdüşümüdür. Bunlar IMF politikaları, reçeteleridir. 'Parasal olarak kurtulduk' deyip yeni yükleri Türkiye halklarına yüklemeye hakkınız yok. Keşke buraya emeklilikte yaşa takılan insanların kanununu getirebilsek" değerlendirmesinde bulundu.
  "Emeklilikte yaşa takılanları biz takmadık"
  Tasarının tümü ve birinci bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan ve açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, sağlık hizmetleriyle ilgili düzenlemenin vatandaşa yeni yük getirmediğini söyledi.
  Hava-İş ile THY arasında toplu sözleşmeye konu bir ihtilaf olmadığını anlatan Çelik, "İhtilaf daha önce işten çıkarılan 305 kişi ile ilgili. İşveren, yargı kararı sonucu yasa gereği ya bu 305 kişiyi işe başlatır ya da işe iade tazminatını öder. Toplu sözleşmeye konu olmayan, yargıda olan bir konudan dolayı siz niye greve gidiyorsunuz? Nitekim grev başarısız oldu" dedi.
  Çelik, demode olmuş sendikacılık anlayışıyla bugün endüstriyel ilişkilerde var olmanın mümkün olmadığını kaydetti.
  "Emeklilikte yaşa takılanları biz takmadık" diyen Çelik, bunun eskiden devraldıkları bir miras olduğunu ifade etti. Çelik, "Sorunlarını dinledik. Kesinlikle sosyal güvenlik sisteminin mali boyutunu etkileyecek bir kararın altında bizim imzamız olmaz. Bu, sorunları torunlara bırakmaktır. Biz, geçmişte olduğu gibi sorunları torunlara bırakan değil torunlara güzellikleri bırakan bir iktidarız" yorumunu yaptı.
  Daha sonra tasarının birinci bölümünde yer alan maddelerinin görüşülmesine geçildi.
   
  Etiketler: sigorta, prim