BURADASINIZ: Ana Sayfa » Sigorta Haberleri

Kasko Sigortası Olan Araç Sayısında Artış Beklenebilir!

Tarih

22 Mayıs 2013 Çarşamba

Ekleyen

Sigortamani İçerik Ekibi

 • 2464 izlenme
   

  Kasko Sigortası Olan Araç Sayısında Artış Beklenebilir!Fenercioğlu, 1 Nisan'da yürürlüğe giren ''Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları''nın ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, yenilenen şartların olumlu ya da olumsuz bir etkisinin kısa sürede belli olmayacağını belirterek, konunun öncelikle üretim kaynaklarınca özümsenmesi gerektiğini, daha sonra özellikle poliçe yenileme döneminde sigortalıların bilgilendirilmesinin mümkün olabileceğini kaydetti.

  Yeni şartlar hakkında yaşanılan olaylar ve medyadaki haberlerin her geçen gün farkındalığı artıracağını ifade eden Fenercioğlu, şunları söyledi:
  "Sürücüler yeni sigorta kapsamından henüz haberdar değil. Ülkemizde sigortalıların sigorta bilinci hangi hızda gelişiyorsa, söz konusu değişikliklerin öğrenilmesi de benzer şekilde olacaktır. Genel Şartlar'daki değişikliklerin sigortalı menfaatleri gözetilerek hazırlanmış, teminat içeriği ve hizmet kapsamının poliçe üzerinde açıkça belirtilecek olması sigortalıların bu bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Kasko sigortalarında yapılan değişiklikler ile oldukça saydam bir döneme geçilmiş ve sigortalıların satın aldıkları poliçe teminat kapsamını daha kolay anlaması sağlanmıştır. Bu düzenlemelerin temelinde; sigortalıların teminat kapsamını tam anlamadıkları poliçeler için sigortacılarla anlaşmazlıklar yaşamaları ve sigorta sistemine şüpheyle bakmalarını önlemektir. Şirketlerin yeni düzenlemeler sonrasında alternatif ürünleri piyasaya sürmesi ile kasko sigortası olan araç sayısında az da olsa bir artış beklenebilir, zira kapsamı dar ancak daha ucuz ürünlerin daha önce kasko sigortası olmayan araç sahipleri tarafından tercih edilebileceği kanısındayız."    
  -"Sigorta şirketleri pert hasar tazmininde sıkıntı yaşayacaktır"-    
  Fenercioğlu, yeni düzenlemelerin bazı eksiklikler olmasına rağmen hem sigortalıların hem de sigorta şirketlerinin fayda görmesi amacıyla yapılmış iyi niyetli düzenlemeler olduğunu belirterek, "Her yeni düzenlemede olduğu gibi sigortalılarda geçiş sürecinde tedirginlikler yaratacak konular elbette olacaktır. Ülkemizde araçların rayiç değerinin tamamen doğru tespit edilebildiği bir sistem bulunmaması sebebiyle sigorta şirketleri de pert hasar tazmininde sıkıntı yaşayacaktır" dedi.    
  Sektör payı oldukça yüksek olan kasko sigortalarında yapılan düzenlemelerin bir başlangıç olduğuna ve diğer branşlar için de benzer düzenlemeler yapılacağına inandığını ifade eden Fenercioğlu, "Yeni düzenlemeler ile poliçelerde belirli standart oluşturulmuş ve sigortalılar tarafından teminat kapsamının daha kolay anlaşılması sağlanmıştır. Tüm şartların poliçelerde net bir şekilde belirtilecek olmasının sektöre en önemli katkısı sigortalıların teminat şartlarını daha kolay anlaması sebebiyle yaşanacak sigortalı-sigortacı anlaşmazlıklarının azalması, hasarların daha kısa sürelerde çözüme kavuşması ve sigorta şirketlerinin hizmet kalitesini artırması olacaktır" şeklinde konuştu.  
  Fenercioğlu, yeni şartlar kapsamında poliçeye ek teminatlar da eklenebileceğini anlatarak, şunları aktardı:    
  "Kemirgen hayvanların verdiği zararlar, eski Kasko Genel Şartlarında poliçe kapsamına dahil edilebilecek ek teminatlar arasında bulunmadığından hasar tazminatı ancak sigorta şirketlerinin inisiyatifinde ödenebiliyordu. Yapı Kredi Sigorta, bu konudaki inisiyatifini sigortalı lehine kullanan şirketlerden biriydi. Dolayısıyla şartlardaki bu değişiklik şirketimiz uygulamalarında herhangi bir farklılığa neden olmamıştır. Ancak 'kemirgen hayvan' ifadesinin, dikkat çekici olduğunu ve konuya esprili bir yaklaşım getirdiğini söyleyebiliriz."
   
  Etiketler: kasko, sigorta, araç