BURADASINIZ: Ana Sayfa » Sigorta Haberleri

1. Ulusal Sigorta ve Aktüerya Kongresi!

Tarih

7 Haziran 2013 Cuma

Ekleyen

Sigortamani İçerik Ekibi

 • 2556 izlenme
   

  1. Ulusal Sigorta ve Aktüerya Kongresi!Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Koçak, sigorta sektörünün, 2011 yılında sigortalılara, GSYİH'nın 30 katına tekabül eden 39,2 trilyon lira tutarında teminat verdiğini bildirdi. Sheraton Otel'de düzenlenen 1. Ulusal Sigorta ve Aktüerya Kongresi'nde konuşan Koçak, sigorta sektöründe son 10 yılda, prim, ödenen tazminatlar ve vizyon açısından çok önemli gelişmeler olduğunu söyledi.

  Koçak, söz konusu dönemde hayat dışı sigortalarda prim üretiminin yüzde 464 artarak 17 milyar lirayı, hayat sigortalarında da yüzde 295 artışla 2,7 milyar lirayı aştığını belirtti. 2002'de hayat dışı sigortalarda 1,7 milyar lira, hayat sigortalarında ise 533 milyon lira olmak üzere 2,2 milyar lira tazminat ödendiğini ifade eden Koçak, 2012'de ise hayat dışı sigortalarda 9,4 milyar lira, hayat sigortalarında da 1,8 milyar lira olmak üzere 11,2 milyar lira tazminat ödendiğini kaydetti.
  Sektöre Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için önemli görevler düştüğünü belirten Koçak, "1923 yılından bu yana her yıl üstüne koyarak oluşturduğumuz birikimi, kaybetmememiz gerekmektedir" dedi.
  Koçak, sigorta sektörünün hem ülke çapındaki birikimleri hem de yatırımları teminat altına alarak, ağır bir yükün altına girdiğini vurguladı. "2011 yılında GSYİH'nın 30 katına tekabül eden 39,2 trilyon lira, sigorta sektörü tarafından teminat altına alındı" diyen Koçak, vatandaşlara sigortanın temel bir ihtiyaç olduğunun anlatılması gerektiğini söyledi.
  "Türkiye'nin bugünü ve yarınlarını güvence altına alan sigorta sektörünün en temel taşı aktüeryadır" diyen Koçak, aktüeryanın gelişmemiş olduğu ülkelerde sigortacılığın gelişmesinin imkansız olduğunu ifade etti.
  -"Sigortacılık ve aktüerya eğitimini veren okullar sınırlı"-
  Ulusal Sigorta ve Aktüerya Kongresi (USAK) Dönem Başkanı Prof. Dr. Ali Halıcı, kongre kapsamında 200'ü aşkın üniversiteden 5 bine yakın akademisyene ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla 16 bin 700 acenteya ulaştıklarını belirtti.
  Sigortacılık ve aktüerya eğitimini lisans düzeyinde veren 4 yıllık okulların sınırlı olduğunu belirten Halıcı, söz konusu durumun sigortacılık ve aktüerya alanında yeterince akademik çalışma yapılamamasına neden olduğunu kaydetti. Halıcı, "Bir meslek dalının gelişmesi ancak mesleğin akademik bilgi birikimiyle birlikte yürütülmesiyle mümkündür" dedi.
  Kongre kapsamında "Türk Sigorta Sektörü; 2023 Hedef ve Beklentiler", "Doğal Afet Hasarları ve Finansmanı" ve "Sigorta Sektörünün Finansal Yapısı ve Denetim" konulu paneller düzenleneceğini ifade eden Halıcı, ayrıca deprem simülasyonu aracında 200 öğrenciye deprem eğitimi verileceğini söyledi.
  -Sektöre ivme kazandıracak"-
  Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Araz, kongrenin gelişen sigortacılık sektörüne büyük bir ivme kazandıracağını belirterek, "Akademisyenlerin sektöre destek verebilmesi açısından bu kongreler önemli bir yer tutuyor" diye konuştu.
  AK Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, sigortacılık sektörünün 2012 yılı toplam prim büyüklüğünün yaklaşık 20 milyar lira olduğunu, sektörün 215 bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti. Altıngöz, sektörün son yıllarda hızla büyüdüğünü ve geliştiğine dikkati çekerek, "2023 yılında sektörün toplam prim büyüklüğü 4-5 kat büyüyerek 80 milyar liraya ulaşacağı tahmin ediliyor" ifadesini kullandı.
  Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkan Yardımcısı Ülkü Sönmez de kongrenin sektöre fayda sağlayabilmesi için her yıl düzenli yapılması gerektiğini belirtti. Sigortacılığın risk yönetim aracı olduğuna vurgu yapan Sönmez, yaşanacak kayıpların önüne geçilmesi için sigortacılığın önemli bir araç olduğunu söyledi.
   
  Etiketler: sigorta, kongre, ulusal